טיפול בשפכים – מדוע הוא כה חשוב?

העולם המודרני יצר חיי רווחה שספק אם ניתן לכמת במילים כמה הם חשובים ומוסיפים לאיכות החיים שלנו ובכל זאת החיים המודרניים הללו יצרו גם תופעות לוואי קשות שמפריעות לאיכות חיים זו ומשפיעות עליה באופן קשה. אחת מתופעות הלוואי החמורות ביותר הוא זיהום. זיהום נמצא כמעט בכל מקום במדינה המודרנית, באוויר בים ויבשה. אחד המקורות החמורים ביותר של הזיהום הם השפכים הנוצרים מתעשייה ומחקלאות. שפכים אלו גורמים לנזקים חמורים מאוד למי התהום שלנו, לים ולמקורות המים והופכים את הנחלים ברחבי ישראל למזוהמים ולא ראויים לרחצה. לצורך זה נחוץ טיפול בשפכים.

מספר דוגמאות למצבים שנגרמו משפכים מזוהמים

שפכים מזוהמים אינם סיסמא ריקה בחלל האוויר הנזרקת כך סתם אלא צרה צרורה שיכולה לגרום לנזקים חמורים שיכולים אף לעלות בחיי אדם. כולנו זוכרים מה קרה לספורטאים האוסטרליים כאשר נפלו אל מיימי הירקון בעת המכביה. רק בגלל ששתו את המים המזוהמים בירקון הם סבלו ממחלות קשות וחלק אף נפטרו מכיוון שמדובר בזיהום שנמשך לאורך שנים הרי שלא היה את מי להאשים בו. מקרה נוסף שקרה בירקון הוא של החותרת יסמין פיינגולד שנפלה מהקיאק שלה ושתתה גם היא ממיימי הירקון וחלתה בגלל זה גם כן. הירקון הוא רק דוגמא אחת מני רבות לנחלים מזוהמים ודי אם נזכיר את הקישון ואת לוחמי השייטת שצללו שם ואת האסונות שקרו להם עקב כך. על אף שהמדינה עושה רבות לשקם את הנחלים הללו נראה כי מדובר בקרב אבוד וחייבת לבוא אכיפה הרבה יותר מסיבית כנגד הזיהום לצד טיפול בשפכים חכם ונכון.

טיפול בשפכים – מה קורה למי שלא עושה זאת?

ההבנה כי שפכים מזהמים גורמים לבעיות חמורות מאוד חלחלה אל דרגי הממשל השונים והכנסת חוקקה חוקים בנושא והכל בכדי להילחם בתופעת זיהום זו. טיפול בשפכים תפס מקום של כבוד בחקיקת איכות הסביבה הקיימת בישראל ואחד הכללים שהחליטו עליהם הם שמי שמזהם ישלם קנסות רבים ואף יסתכן בדין פלילי אם לא יטפל כראוי בשפכים שלו. כך לדוגמא רפת אשר שפכי הפרות שלה מזהמים את מי התהום הסמוכים חייבת להתקין מתקן לטיהור שפכים גם אם הדבר כרוך בהוצאה כספית ניכרת אחרת לא רק שתקבל קנסות אלא שתאוים בסגירה מיידית של המקום עקב הזיהום.

טיפול בשפכים

כיצד מתבצע טיפול בשפכים?

טיפול בשפכים מורכב ממספר שיטות שכולן בסופו של יום נועדו להבטיח את ניקיון השפכים ואת איכות המים. ישנם מקומות בהם הטיפול בשפכים כה טוב עד שמים מזוהמים מוחזרים לרמה שניתן לשתות אותם. לא רק זאת אלא שרבים מהמים שהחקלאות היום משתמשת בהן הם מי קולחין שנוקו מהזיהום שחל בהן וניתן להשתמש בהם בחזרה. שני מכוני הטיהור הקיימים בשוק הם מכוני טיהור אינטנסייבים ומכוני טיהור אקסטניסביים. במכון הראשון משתמשים בשלושה שלבים לטיהור ובאמצעות אוויר ובוצה משוכפלת פועלים לניקוי השפכים. בשיטה השנייה משתמשים בשני אגני ניקוז ובחמצון לצורך ניקוי השפכים.

כיצד נבטיח כי הטיפול בשפכים יתבצע כראוי?

בכדי להבטיח את ניקיון השפכים אל לנו להסתפק בסיסמאות ריקות מתוכן אלא לבחור בחברה אמינה וידועה שתדע לטפל כראוי בשפכים שלנו. חשוב להבין כי גם אם הקמנו מכון טיהור והוא לא מבצע את העבודה כראוי הרי שעדיין נהיה חשופים לקנסות ולעונשים הקבועים בחוק ומכאן החשיבות הגדולה של בחירה בחברה איכותית שתבצע את הטיהור של השפכים שלנו. כדאי לבחון פרויקטים קודמים של החברה ולבדוק את איכותם והכל בכדי להבטיח כי הטיפול בשפכים יתבצע כראוי.

פורסם בקטגוריה טכנולוגיה, עם התגים . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.