מדריך: הסוגים השונים של תריסי גלילה

בשנים האחרונות תריסי גלילה הפכו להיות פופולריים בשל הנוחות והמראה המודרני ותופסים את מקומם של תריסי הרפפה (השלבים).

תריס הגתריסי גלילהלילה נגלל פנימה למארז המצוי
בראש החלון או הפתח.

רוב התריסים כיום עשויים מאלומיניום שלו יכולת בידוד תרמי ובידוד מאור. תריסי אלומיניום מאפשרים להחשיך את הבית גם בצהרי היום, להגן מגשם ורוח, מקור או חום. האלומיניום לא מחליד ולכן התריסים יראו חדישים גם כעבור שנים.

חסרונות תריסי הגלילה: זמן הפתיחה והסגירה של התריסים, הוא ארוך יחסית. כאשר התריס מורד האוורור והכנסת האור מוגבלים. אם כי כיום  יש תריסים המאפשרים בזמן ההרמה לפתוח מרווח בין השלבים ולאפשר כניסה של מעט אור ואוורור.

היתרונות שלהם: הפתיחה שלהם נוחה משום שאין צורך לפתוח את החלון כדי לסגור ולפתוח אותם , ויש אפשרות לסגירה חלקית וכך לכוון את כמות  ההצללה.

הם גם מקנים בטחון, כי הם מאפשרים סגירה טובה של הבית  או של חניית הרכב מפני פורצים.

תריסי גלילה חשמליים

תריסי הגלילה הפכו לפופולאריים בשנים האחרונות בזכות הוספת ההפעלה החשמלית. בפתיחה ידנית של תריסי גלילה השרוך לעיתים קרובות  נקרע או מתלכלך, התריס נתקע והפתיחה מסורבלת. הפתיחה החשמלית מקלה מאוד על הפתיחה בעיקר כשמדובר בפתח רחב כמו  דלת יציאה למרפסת או דלת לחניית הרכב.  עם זאת כיום מרבים להשתמש בה גם לחלונות הבית השונים. הפתיחה נעשית באמצעות מפסק או שלט רחוק.

התריסים החשמליים מותקנים לרוב מחוץ לבית ומאפשרים בידוד מפני חום, קור, גשמים, רוחות ואבק ותורמים לחיסכון באנרגיה של חימום וקירור הבית.

יש שלשה סוגים של תריסים חשמליים:

מוקצפים – שילוב של פח אלומיניום עם קצף פוליאוריטני. הם  קלים, מבודדים  מחום, קור ורעש ומחירם נוח.

משוכים – עשויים אלומיניום עבה. הם מתאימים למיגון.

פלסטיק – תריסי אור בעלי רווחים קטנים או תריסים דמויי סורגים המשתלשלים מלמעלה.

כשבאים לבחור  תריסים חשמליים חשוב לשים לב להפעלה נוחה  שאינה באה על חשבון הבטיחות והביטחון. כמו כן חשוב מאוד לבחור מתקין מקצועי.  המנגנון של התריסים החשמליים נוטה להתקלקל אם  הוא לא מותקן היטב, והנזקים עלולים להיות בלתי הפיכים.

זמן שיפוץ הבית יכול להוות  הזדמנות להחלפת  תריסי גלילה ידניים ישנים, בהתקנת תריסים חשמליים חדישים.

תריסי גלילה מעץ

בשלב הראשון, תריסי גלילה מעץ תוכננו עבור מבנים המיועדים לשימור בתל אביב. בשנים האחרונות הפך תריס זה לפופולארי גם בבתים פרטיים, בזכות היותו מבודד, עמיד לאורך זמן ודקורטיבי ביותר. תריסי גלילה מעץ משתלבים באופטימאליות עם כל סוגי החלונות . התריס מגיע במגוון גדלים, בהפעלה ידנית או חשמלית. כמו כן, ניתן להתאים לתריס מסילות קבועות או מסילות מספריים.

תריסים וונציאנים

התריסים הוונציאנים המכונים גם צלונים אינם מיועדים להגן מפני קור ורוח אלא רק להצל, לכן אפשר להתייחס אליהם כאל וילונות. הם אינם מספקים איטום מלא מהשמש, אלא הצללה חלקית. ניתן לכוון את הזווית ולשלוט בכמות האור הנכנסת.

הם נפתחים ונסגרים כתריסי גלילה, כאשר הם נאספים למארז חיצוני או לחלק מובנה בתוך החלונות. הם עשויים פלסטיק קל מאוד.

התריס הוונציאני נמצא בצד הפנימי של החלון כך שהוא גם חשוף פחות ללכלוך. כמו כן הוא מאפשר כניסת אוויר גם כשהוא סגור.

בבחירת סוג התריס נתחשב בטעם האישי, במחיר, בנוחות הפתיחה ובצרכי הבידוד וההצללה.

פורסם בקטגוריה שיפוץ הבית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.