תקרות אקוסטיות

תקרה אקוסטית צבעוניתזוכרים את משחק הילדים "טלפון שבור"? ככל משחק בעל ערך חינוכי, נועד זה האחרון להדגים כיצד נוצר קצר גדול בגלל אי הבנה קטנה, שמקורה בתפיסה שגויה של חוש השמיעה.
מפתיע לגלות, כי  אנשים רבים לא הפנימו את הלקח האמור כבר בשלבי החיים המוקדמים, וביתם הוא מפגע אקוסטי שאינו מאפשר הבנה של דיבור או שיחה נעימה.

תקרות אקוסטיות נועדו לפתור את הבעיה המוכרת לנו עוד מימי הגן.

זה הקול
קורה לא פעם שאנו נכנסים לחדר, ובלי להבין למה או מדוע, אנו חשים בו לא נוח. הנטיה הטבעית שלנו להסביר את תחושת אי הנוחות מושלכת לחוש הראיה: החדר רחב או צר מידי, הצבעים בו רבים או מעטים, וכן הלאה.

ברוב המקרים, העיצוב והאסתטיקה של החדר ללא רבב, אך ההד שחוזר אלינו ממשטחים קשים שאינם בולעים את הקול, משרה עלינו הרגשה לא נעימה.

כדי לפתור את הבעיות האקוסטיות באופן שיאפשר לשוהים בחדר להנות מן ההשקעה הויזואלית ואף לקיים בו שיחה, מומלץ להתקין תקרות אקוסטיות. אלו האחרונות לא רק שאינן פוגמות בעיצוב הכולל של החלל אלא אף תורמות לו רבות, תודות לריבוי הצבעים, הגדלים והטקסטורות.

האסתטיקה של האקוסטיקה
תקרות אקוסטיות מונחות על גבי קונסטרוקציה עשויה מפח מגולוון, המחוברת  אל התקרה והקירות הסמוכים לה באמצעות דיבלים וברגים. האריחים המרכיבים את התקרה עשויים מחומרים סופגי קול, ופני השטח שלהם מחוררות. באופן זה, חודר הרעש דרך החורים ופוגע בחומר סופג הרעש עד שהוא נבלע כליל. גודלם של החורים, אופן פיזורם וצורתם הם פרמטרים בעלי השפעה על מידת הספיגה.

בין התקרה הקיימת לתקרה החדשה נוצר מרווח כתוצאה מחיבורה של הקונסטרוקציה, המאפשר הנחה של תשתיות צנרת וכבלים באופן שיהיה נסתר מן העין ויתרום לאסתטיקה של החדר.

את התקרות יש לתכנן בהתאם לתקנות התכנון והבניה, כך שגובהה המינימאלי של התקרה בחדרי הבית לא יהיה נמוך מ-2.05 מטרים.

תחושת חמימות כוללת
לתקרות אקוסטיות יתרונות נוספים, כך שמלבד פתרון הבעיות האקוסטיות ומלבד התוספת האסתטית, אנו משלימים את התחושה הנעימה בחדר על ידי ויסות הטמפרטורה.

תקרה אקוסטית מורכבת באופן המותיר מקום מועט לכליאת אויר בין החומרים. כאשר נכלא האוויר, הידוע כחומר בידוד יעיל מאין כמותו, הוא שומר על טמפרטורת החדר ו על יציבותה. מחקרים רבים קבעו כי תקרות אקוסטיות מייעלות את צריכת האנרגיה ותורמות לחיסכון מתמשך תודות לתכונותיה הבידוד שלהן, כך שיחידות הקירור וגופי החימום נדרשים לפעול פחות ובעוצמה פחותה.

קלות ההתקנה ועלותם הנמוכה של החומרים, מסמנים את התקרות האקוסטיות כמשתלמות ביותר, הן לטווח הקצר והן לטווח הרחוק.

ברמה המיידית, אנו זוכים לשיפוץ התורם לאסתטיקה ולשיפור האקוסטיקה והבידוד בחלל בו אנו מתקינים את התקרה, ובהמשך אנו נהנים מתרומתה הניכרת להפחתה בהוצאות השוטפות של הבית.

פורסם בקטגוריה צרכנות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.