שתלים דנטליים

אנו משקיעים סכומים לא מבוטלים במוצרי טיפוח וקוסמטיקה, טיפולי יופי ושאר אמצעים שיעזרו לנו לשמור על מראה צעיר ורענן. אך האם ידעתם שחסרונה של שן אחת בלבד משנה את מבנה הפנים?
אחת מן הסיבות לכך היא, שכל אחת מן השיניים לוקחת חלק ממערך תמיכה כולל, ומבטיחה כי השיניים הסמוכות לא יזוזו ממקומן. שתלים דנטליים הם פתרון אידיאלי למניעת תזוזה של שיניים, משום שהם מהווים תחליף לשורש של השן החסרה, ובאופן זה שומרים על מראה מתוח של הפנים.

מודל הדמיה של שתלים דנטליים

לעצור את ההדרדרות
גם אם כל השיניים שבפינו הן במצב בריאותי מעולה, אך איבדנו שן, הרי שהנטייה הטבעית של השיניים הסמוכות היא לנוע לכיוון החלל שנפער ולצמצם רווחים. שינוי תנוחה זה של השיניים עלול לגרור הפרעה בסגר הפה, וכתוצאה מכך להוביל לשחיקה מוגברת ולהרס השיניים הבריאות.
כדי למנוע את התהליך האמור, ניתן להשתמש בטכנולוגיה המתקדמת, העומדת לרשות רפואת השיניים כיום, ולקבע שתלים דנטליים שעליהם יורכבו כתרים.

פתרונות שונים עבור מקרים שונים
הסיבות לאובדן של שיניים הן רבות ומגוונות: החל מהיגיינת פה לקויה, דרך תורשה, מחלות המחייבות נטילת תרופות שתופעות הלוואי שלהן פוגעות בחניכיים, וכלה בתאונה, חלילה.
יהיו הנסיבות אשר יהיו, מרגע שאיבדנו שן, אנו זקוקים לפתרון יעיל שיאפשר לנו לאכול, לקיים שיחה ללא שיבושי דיבור, ולהנות ממראה אסתטי ונעים. שתלים דנטליים הם הפתרון האולטימטיבי, משום שהם מתפקדים כשן לכל דבר ומהווים תחליף טבעי לשן החסרה.
כאשר חסרות מספר שיניים באותה הלסת, ניתן להשתיל כמה שתלים, ועליהם להרכיב גשר או תותבות נשלפות.

שיקום הפה
חיוך שווה זהב, והוא מתחיל בשתלים דנטליים עשויים טיטניום.
מלבד הצורך לשמור על השיניים הסמוכות שלא ייפגעו כתוצאה מאובדנה של השן, גם האסתטיקה מהווה פרמטר חשוב בדרך להתאמת השתלים הנכונים. לפיכך, את תהליך ההשתלה מלווה רופא משקם ורופא כירורג, ויחד הם בונים תכנית אינדיבידואלית לכל מושתל, בהתאם למבנה הפה והלסת.

לאחר שקבע רופא השיניים כי צפיפות העצם מספקת כדי לבצע השתלה, מתבצע הליך כירורגי, במהלכו מוחדר השתל. לאחר תקופת המתנה, במהלכה נקלט השתל, העצם נבנית סביבו ומהדקת בו את אחיזתה, מבריגים אליו את השן.
יש לציין, כי על אף שמדובר בהחדרה של גוף זר לתוך עצם הלסת, ההשתלה עצמה היא אינה פעולה מורכבת או מסובכת, והיא גם אינה כרוכה בכאב רב יותר מכאב העקירה. בכל מקרה, ניתן להתגבר על כאבים אלו באמצעות משככים המצויים בארון התרופות הביתי ואינם מצריכים משככים בעלי עוצמה חריגה.

מתי לא מומלץ
על אף ההצלחה הגדולה בתחום השתלות השיניים, ישנם מקרים בהם השתלה אינה מתאפשרת, בעיקר בשל בעיות רפואיות המצריכות נטילת תרופות קבועות.

חולי לב המטופלים בסטטינים (נוגדי קרישה) למשל, הם אינם מועמדים מומלצים לביצוע השתלה, כך גם חולי סוכרת. בקרב אנשים אשר צפיפות העצם שלהם נמוכה מאוד, לא תמיד מתאפשר שיקום באמצעות שתלים דנטליים.

פורסם בקטגוריה בריאות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.