ספינה ביפידה

טרם התגלו הסיבות הגורמות להתהוותה של ספינה ביפידה (מלטינית: עמוד שדרה מבוקע) שהינה מום מולד, הבא לידי ביטוי בתקינותו של עמוד השדרה.

רק שיהיה בריא
הולדתו של תינוק בריא כרוכה במודעות רפואית מוקדמת, בהכנות פיזיות ונפשיות, ולא פחות חשוב מכך: בהרבה מזל.
כאשר אישה המתכננת להכנס להריון מודעת להיותה נשאית של מום כלשהו (או לפגם גנטי שנושא בן זוגה), מתאפשרות פעולות הכנה לקראת ההריון, כדי למנוע את הפגיעה בעובר ככל שניתן.

כדי למנוע ספינה ביפידה בקרב עובריהן של  נשים שלהן סדק שדרתי נסתר, עליהן ליטול מינון גבוה יותר של חומצה פולית טרם כניסתן להריון, שכן המחלה היא תוצר של גורמים גנטיים כמו גם גורמים סביבתיים.

בנוסף, במהלך ההריון יש לבצע בדיקות שגרתיות, במהלכן ניתן לאתר האם מתהווה פגם בעמוד השדרה, הגורם לכך שהיווצרותה של חוליה אחת או של מספר חוליות אינה שלמה, ומותירה סדק שתוצאותיו פגיעה במערכת העצבים המרכזית.

מהי מערכת העצבים המרכזית?
המוח הוא חדר הבקרה של הגוף כולו: אליו מגיע כל המידע הנמסר על ידי האיברים השונים, ממנו יוצאות כל הפקודות ונשלטות על ידו. המבנה של מערכת העצבים המרכזית מורכב מן המוח ומחוט השדרה, כך שהמסרים מועברים מן המוח אל חוט השדרה, ואלו ממשיכים הלאה אל האיברים הממלאים אחר הפקודה התפקודית.

מדובר במערך תקשורתי מתוחכם ונחוץ עד מאוד לשם תפקוד תקין ויעיל. כאשר מאותרת ספינה ביפידה במהלך ההריון, בדרך כלל ממליצים על הפסקת הריון, משום שחייו של ילד הלוקה במום זה הם קשים.

כל ההשלכות
במידה והיה כשל באיתור של ספינה ביפידה במהלך ההריון, הרי שנגרם סבל רב הן לילד והן להוריו: במהלך חייו יאלץ לעבור ניתוחים כירורגיים תוך נסיונות להקל על מצבו, כשכל תהליך צמיחתו תתחולל תחת חסותה של סוללת רופאים ותוך מעקבים רפואיים. בנוסף, צפויות לו מגבלות פיזיות יום יומיות שלהן השלכות נפשיות לא פשוטות.

אחת המשמעויות של ספינה ביפידה היא פגיעה מוטורית קשה, כמו גם סיבוכים במערכת השתן והמעיים עד כדי אי שליטה בסוגרים.

ילדים הסובלים מספינה ביפידה יזדקקו להערכות נוירו כירורגיות, אורטופדיות, אורולוגיות והתפתחותיות על בסיס קבוע. בנוסף, ביטויים נוספים של המום הוא הפרעות למידה ואף פיגור, כך שאותם ילדים מבלים בדרך כלל במוסדות מיוחדים.

החולה ומשפחתו
הלוקים במום מקוטלגים בסקלה מוגדרת של נכות וחוסר תפקודיות, ועל כן נקבעים להם אחוזי נכות גבוהים. בנוסף, הסיכוי לזכות בכספי פיצויים במידה והמום לא אותר בזמן עקב רשלנות רפואית הוא גבוה, ומאפשר לילד לחיות חיים נורמאליים ככל האפשר, ומקל במידה מסוימת על המשפחה.

רמת התפקודיות הצפויה נמדדת על פי דרגת החומרה של הפגם, וככל שרמת פגיעתה של הספינה ביפידה גבוהה יותר, כך מוגבלת ניידותו של החולה כמו גם התנהלותו התקינה בחיי היום יום.

פורסם בקטגוריה בריאות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.