ניוון שרירים

מיניות האדם היא חלק מזהותו, מן הערך העצמי שלו ומשמחת החיים שלו.
חולי ניוון שרירים מעידים לא פעם, כי המחלה פגמה ביכולתם הפיזית להנות מקיום יחסים בשל מצבם הנפשי.

מיניות מרפאה

את מיניות האדם אנו מייחסים לתפיסתו של האדם גופו ויכולתו להנות ממנו, לאו דווקא לקיום יחסים של ממש. השילוב של היבטים האינטלקטואליים, החברתיים, הפיזיים והרגשיים הם המכלול המייצר הגדרת נשיות וגבריות.

חולה ניוון שרירים הנאלץ להתנייע בכסא גלגלים או להיעזר באדם אחר לשם ביצוע פעולות יום יומיות כגון אכילה ואפילו נשימה, עלול לתפוס את עצמו כדוחה ונטול אטרקטיביות מינית. תוסיפו למשוואה את החברה המודרנית,המקדשת נעורים, בריאות ויופי להעצמת מממדי המבוכה בקרב הלוקה בניוון שרירים, הדימוי העצמי הירוד וההימנעות מקרבה אינטימית.

ואולם, תחזוקה של תחושה מינית חיובית כמו גם פעילות מינית, עשויים לשפר דרמטית את איכות חייו של החולה בניוון שרירים ולשמור עליו במעגל של חיוניות ותפקודיות.

זוגיות ומחלת ניוון שרירים

השילוב בין המצב הגופני לזה הרגשי משפיע עמוקות על המיניות עד כדי הופעת דיכאון, חרדה ותחושת בדידות ואובדן. יש לזכור כי חולי ונכות הם אינם בהכרח מגבלה מינית!

קיום יחסים בין בני זוג שאחד מהם חלה בניוון שרירים מצריכה היערכות מחודשת בכל הקשור באינטראקציה המינית וביוזמה שלה.
על האינטימיות לעבור התאמה למגבלות, החל בהפשטה מן הבגדים וכלה בשינוי תנוחה.
בנוסף, יש לקחת בחשבון קשיים פיזיים העלולים להופיע, בינים חולשה וכאבים שונים.

זוגיות תומכת בחולה ניוון שרירים תוך התנהלות מינית תקינה, היא חיונית למצבו הנפשי של החולה.
קיום יחסי מין בין בני זוג שאחד מהם חולה בניוון שרירים מציב, אמנם, אתגרים לא מעטים, אך יש לזכור כי קירבה ואינטימיות גופנית תורמת רבות לתחושתו של האדם, כל אדם.

התרופות השונות אותן נוטלים חולי ניוון שרירים אינן פוגעות על פי רוב בתפקוד המיני עצמו אך גורמות לירידה בחשק מיני.

קיצוניות מינית

ישנם חולי ניוון שרירים המוצאים דווקא בעיסוק כפייתי במין דרך להתמודד עם קשייהם. ככל הרגל אובססיבי, גם הקדשת ימים שלמים לפעילות מינית עלולה להיות מזיקה לאורך זמן.
הן התנתקות והסתגרות מינית והן עיסוק כפייתי הם מצבי קיצון שיש לטפל בהם כדי שלא ידרדרו את החולה למצב נפשי קשה.

ויאגרה: לא מה שחשבתם

ניוון שרירים גורם לדלדול השרירים ומקורו תורשתי. אחד הסיכונים של מחלת ניוון שרירים הוא אי ספיקת לב בשל היחלשותם של השרירים.
במקור, פיתוח הויאגרה נועד בתרופה לטיפול במחלות לב וכלי דם, אך בעת הניסויים הקליניים התברר כי היא משרתת נאמנה גברים הסובלים מאין אונות.
חוקרים גילו כי הויאגרה משמרת אספקת דם קבועה אל הלב ובאופן זה מגינה עליו מפני אי ספיקה. בנוסף, תפקוד תקין של הלב גוררת התמודדות עם ההשלכות של היחלשותם והדלדלותם של השרירים.
לצד ה"בונוסים" של נטילת הויאגרה, נמצא כי התרופה מסייעת בהצלת חולים הלוקים במחלת ניוון שרירים ממוות מוקדם.

פורסם בקטגוריה בריאות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.