מכשירי שמיעה כמשפרים איכות חיים

מכשירי שמיעה והסתגלות לחיים עם לקות שמיעה

מכשירי שמיעה

החיים יכולים להעמיד בפני כל אחד אתגרים שונים. אחד האתגרים הכי גדולים שיש להתמודד איתם הוא מגבלה או קושי גופני. הדרדרות של איכות השמיעה שלנו יכולה לגרום למצבים של חרשות או של חרשות חלקית. חוש השמיעה הוא אחד החושים הכי חשובים בחיים שלנו והוא מאפשר לנו לשמור על קשר עם הסביבה שלנו ולהיות עם מודעות גבוה יותר בעולם. כאשר חוש זה נפגע, אנו צריכים להתמודד עם הלקות ולהסתגל לחיים איתה. אחת מדרכי ההתמודדות היעילות ביותר עם לקויות שמיעה היא שימוש במכשירי שמיעה. מכשירי שמיעה נועדו להגביר את איכות השמיעה של האוזניים שלנו ולאפשר לנו לשמוע באופן טוב יותר צלילים ואף לזהותם.

איך עזרה של המשפחה יכולה לסייע להתמודד עם לקות שמיעה?

לקות זו הינה מורכבת מאוד. מעבר לצד הפיזי– אי היכולת לשמוע, הדבר כולל גם התמודדות רגשית וחברתית. בעוד שניתן לטפל בצד הפיזי של הלקות בעזרת מכשירי שמיעה – בפן הרגשי יש חשיבות מכרעת לתמיכה מבני המשפחה. בני המשפחה יכולים לסייע למי שסובל מהלקות להשלים איתה ולקבל אותה. קבלתה היא צעד חשוב מאוד בדרך להתמודדות ולהסתגלות אליה. אנשים רבים מסרבים בתחילה לקבל את עצם הלקות והם מכחישים אותה מחשש אישי לאובדן העצמאות או מתוך מבוכה חברתית. בני המשפחה יכולים לסייע להתמודד איתה טוב יותר על ידי כך שהם יקבלו את הלקות שלו ויאפשרו לו להרגיש מוכל.

מהן הסיבות ללקויות שמיעה?

יש הרבה סיבות בגללן נגרמות לקויות שמיעה. אחת הסיבות היא סיבה גנטית – יש אנשים שפשוט נולדים כך. סיבות אחרות יכולות להיות גיל מבוגר או פגיעה כתוצאה מתאונה או חשיפה מוגברת לרעשים חזקים מאוד. הטיפול בלקות שמיעה מולדת הינו מורכב יותר ויכול לכלול גם שימוש במכשירי שמיעה וגם ניתוחים. הטיפול בלקויות שנגרמו כתוצאה מגיל מתקדם או גורם חיצוני הן לקויות שמכשירים כמו מכשירי שמיעה יכולים לסייע להם מאוד ולרוב לא נעשה כחלק מהטיפול בהם ניתוח.

איזו עזרה מקצועית יש לקבל כאשר נוצרות בעיות בשמיעה?

אנשים שסובלים מבעיות אלו, זקוקים לעזרה מקצועית של רופאים ושל גורמים נוספים, כגון, קלינאית תקשורת, עובדת סוציאלית ו/או פסיכולוגים. קלינאית התקשורת תוכל לסייע לבעלי הלקות ללמוד להשתמש במכשיר השמיעה שלהם. העזרה של הקלינאית יכולה ללמד איך למצות את מכשירי השמיעה שלהם כך שהם יעזרו להם בפן הטוב ביותר. לאחר שמאבדים את היכולת לשמוע יש ללמוד מחדש איך שומעים ואיך מזהים צלילים אלו מאלו – בעזרת קלינאית תקשורת מתבצע תהליך למידה זה.

איך מכשירי שמיעה יכולים לשפר את איכות החיים של בעלי לקויות?

מכשירי שמיעה יכולים לשפר מאוד את איכות החיים של בעלי לקות שמיעה. כאשר נעשה שימוש במכשיר שמיעה, ניתן להתחיל לשמוע טוב יותר. השמיעה באמצעות המכשיר לא תהיה שמיעה מושלמת – אבל היא תהיה טובה הרבה יותר. החזרה של היכולת לשמוע יכולה לאפשר לאנשים רבים לחזור ולנהל חיים חברתיים. אנשים בעלי לקות שמיעה יכולים לפחד לצאת מהבית או להרגיש מבוכה במצבים חברתיים שונים כמו קניות בסופר או מסיבות. כאשר הם חוזרים לשמוע, תחושת הביטחון העצמי חוזרת אליהם והם יכולים להרגיש שהם מסוגלים להיות חלק מהחברה והפעילויות השונות בה.

פורסם בקטגוריה בריאות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.