מהי בדיקת כרומטוגרפיה?

כרומטוגרפיה היא שיטה כימית אשר מאפשרת לבצע הפרדת חומרים בתערובת מסוימת בכדי לבחון את זהותם ולאמוד את כמותם. זוהי אחת הבדיקות הכימיות הנפוצות ביותר. כיום, כרומטוגרפיה נמצאת בשימוש גם מחוץ לעולם "הכימי הקלאסי".

לדוגמא, ניתן למצוא אותה בה בתעשיית המזון, מעבדות ביולוגיות ומיקרוביולוגיות, תחום הזיהוי הפלילי, בתי חולים, תעשיית התרופות, שירותי הביטחון ועוד.

כרומטוגרפיה הוצגה לראשונה על ידי מיכאיל צבט, בוטנאי רוסי בן המאה ה-19. צבט ערך מחקר מקיף אודות מקור הצבע הירוק בצמחים. מחקרו התמקד בפיגמנט כלורופיל ובדיקותיו הציגו תוצאות של מגוון צבעיו האופניים של הפיגמנט. כיום, כ-200 שנים לאחר מחקרו של צבט, כרומטוגרפיה היא מהשיטות האנליטיות המדויקות והשכיחות ביותר במחקר הכימי. השיטה משמשת למדידות והפרדה של גזים, נוזלים ומוצקים. זאת, בין אם הם בעלי צבע, ובין אם לאו.

חשוב להדגיש, צבט הביא לפיתוחה של השיטה בראשית המאה ה-19, אך עקרונותיה המרכזיים היו ידועים עוד לפני כן. בשנת 1952, צמד חוקרים בריטיים אשר פיתחו תיאוריות מתקדמות ושורה של סוגי כרומטוגרפיה שונים, זכו בפרס נובל על עבודתם.

סוגי כרומטוגרפיה שונים
ישנם כמה סוגים ורמות של כרומטוגרפיה. כולם, פועלים על בסיס אותו עיקרון משותף. ראשית, אם התערובת מוצקה, היא מומסת בגז או בנוזל. לאחר מכן, הנוזל/הגז מוזרם בשפופרת או צינור אשר פאזה נייחת או נעה (ג'ל או מוצק) מצפה את דפנותיו. לעיתים, כרומטוגרפיה מבוצעת על גבי משטח (פלסטיק, נייר או חומר אחר). המגע בין החומר לבין הפאזה יוצר אינטראקציות כימיות שהן על פי רוב משיכות חשמליות הנגרמות בשל ההבדלים בין החומרים השונים מבחינת קוטביות. לא אחת, ההבדלים בין החומרים נוגעים לכושר ההיספגות שלהם או מסיסותם.

היות שהאינטראקציות הכימיות שונות בין חומר לחומר, ובין מרכיב למרכיב, ישנם גם הבדלים מבחינת מהירות זרימתם של החומרים לאורך הנייר או הצינור. כך, ניתן להפריד את התערובת ולעמוד על החומרים השונים המרכיבים אותה.

תוצאות כרומטוגרפיה יכולות להתקבל בכמה אופנים. ראשית, כרומטוגרפיה פשוטה אשר נעשית על גבי משטח או נייר מאפשרת לראות את החומרים שהופרדו באמצעות עין בלתי מזוינת (זאת, כל אימת שאלו חומרים בעלי צבע). במקרים מורכבים יותר, ניתן להוסיף למרכיבי התערובת פיגמנטים שונים בכדי לסייע לאבחנה הסופית.

כרומטוגרפיה מתקדמת יותר, אשר מבצעת הפרדה של המרכיבים באמצעות צינור, כוללת שימוש בגלאים אלקטרוניים אשר מזהים את החומרים השונים בהתאם לסדר הגעתם לקצה הצינור. באמצעות מעבד משוכלל, הגלאים מתרגמים את הנתונים ומציגים אותם לחוקר בהדפס או על גבי צג.

כרומטוגרפיה במעבדות כימיות
כיום, בדיקות מעבדה כימיות הן חלק בלתי נפרד מהעולם התעשייתי. למעשה, חברות ומפעלים רבים נעזרים בבדיקות מעבדה כימיות לצורך פעילותם השוטפת. הן מבחינת מחקר ופיתוח, והן מבחינת אישורים והיתרים. בדיקת כרומטוגרפיה היא אחת מהבדיקות הנפוצות ביותר במעבדות הכימיות הללו. כמו כן, השיטות השונות מבחינת כרומטוגרפיה מתקדמת משתפרות כל הזמן.

לא אחת, חוקרים העוסקים בפיתוח כרומטוגרפיה מועמדים לפרסים היוקרתיים ביותר בתחום (כן – כולל פרס נובל). הבדיקות המוצעות במעבדות הכימיות בישראל הן מתקדמות, חדישות, משוכללות, יעילות ובעלות תוצאות מדויקות במיוחד.

פורסם בקטגוריה טכנולוגיה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.