כיצד מקל אפוסטיל על חייהם של אנשים בכל רחבי העולם?

עולם המינוחים והמושגים הבירוקרטים חושף בפנינו טפח מן התהליכים המתקיימים במוסדות ובגופים שונים, ובעצם נותנים לנו מושג על האופן הם מתנהלים. מונח בעל ארומה צרפתית שהתקבע גם בשפה העברית הוא אפוסטיל, שבאופן מפתיע מתאר דווקא התרה של תסבוכת בירוקרטית והפשטתה.

משמעויות רבות במונח בודד
ישנן מילים הטעונות משמעויות רבות מכדי שניתן יהיה להעביר אותן לשפה אחרת מבלי לאבד את הניואנסים שהן טומנות בחובן. אפוסטיל בצרפתית משמעו: אישור, אך מדובר ברובד הראשוני בלבד של המילה. מאחוריה מסתתר תיאור של אישור המוענק באמצעות רשות מוסמכת של מדינה כלשהי, כמו גם ציון התואר של האדם המאשר את אמיתותן של חתימות המופיעות בתעודות בעלות צביון ציבורי.

בכך, מהווה אפוסטיל גושפנקה לכך שמדובר במסמך מקורי אשר הונפק כחוק ומונע כל חשד לזיוף. על אף מטען המשמעויות שהמונח נושא עמו, הרי שמדובר דווקא בפרוצדורה שכל מטרתה היא לקצר את תהליך האימות של תעודה ציבורית, כדוגמת תעודת נישואין או תעודת לידה, במידה והיא מוצגת במדינה אחרת, למשל.
למעשה, בזכות אפוסטיל נחסך תהליך פרוצדוראלי מתיש שראשיתו אימות התעודה ברשות בה הונפקה, וסופו במעורבותו של משרד החוץ באימות מקוריותה.

מוציאים מהלקסיקון את "דחוף" ו"בהול"
גם אם לעתים נדמה כי בירוקרטיה היא בלתי נמנעת, הרי שלמעשה ניתן לחסוך חלק ניכר מן הטרטור הנלווה אליה.

ההכרה במצוקה אליה נקלעים אנשים הזקוקים לניירת המתאימה הובילה ל"אמנת אפוסטיל" בינלאומית. על פי אותה אמנה, תהליכי ההכרה בתעודות ובמסמכים שהונפקו ברשות ציבורית בקרב המדינות החתומות על האמנה, יקוצרו משמעותית.

כך למשל, אדם שהיגר למדינה שאינה חתומה על אותה אמנת אפוסטיל עשוי לגלות כי קשיים רבים נערמים בדרך לאימות של מסמך בסיסי מאוד כדוגמת תעודת לידה, שהכרה בה תזכה אותו בהטבות משמעותיות. יש לזכור, כי במיוחד כשמדובר במדינות שונות אשר לעתים מפריד ביניהם ים ושעות טיסה רבות, השגת הניירת המתאימה ללא אפוסטיל היא לא רק מייגעת אלא כמעט מייאשת, ובמיוחד: אורכת זמן רב. לעתים קרובות, השגת הניירת המתאימה היא קריטית בחייו של אדם, כך שהאמנה תורמת רבות להתנהלות תקינה ופשוטה, ולא פחות חשוב: ידידותית למשתמש.

זכותו של הציבור
האמנה, אשר נחתמה בוועידת האג ב-1961, פרסמה את פרטי האפשרויות בהן ניתן לאשר מסמך לצרכי הכרה משפטית. כך, בעוד חתימת נוטריון על מסמך משפטי היא בעלת תוקף לוקאלי, הרי שאישור אפוסטיל תקף בכל אחת ואחת מן המדינות החתומות על האמנה.

בין הרשויות הישראליות אשר בסמכותן להעניק אפוסטיל במדינת ישראל, נכללים רשמים של בית משפט השלום, משרד החוץ וכן עובדי מדינה נבחרים על ידי שר המשפטים. על האמנה הזו חתמו מרבית מדינות אירופה, מדינות באמריקה וגם באפריקה, אוקיאניה ואסיה.

פורסם בקטגוריה משפטים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.