כימיה אורגנית ופורמולציות

אבקת כביסה, שמן מנוע, סבונים, דלקים ומגוון רחב של חומרים אשר נמצאים בשימוש יומיומי של כל אחד מאיתנו, הם למעשה תוצר של כימיה אורגנית. חומרים אלה, אשר אינם מבוססים על ריאקציה כימית, נחשבים למתוחכמים לא פחות. ואכן, כאשר אנחנו מדברים על פורמולציות, אנחנו מדברים על האופן שבו כימיה אורגנית משפיעה על אורח החיים של כולנו. זאת, לצד שורה של היבטים תעשייתיים הנעזרים בטכניקות השונות של דיסציפלינה זו.

מהן פורמולציות?

פורמולציות בכימיה אורגנית פורמולציות הן תערובות בעלות תפקידים מוגדרים אשר נועדו להפוך חומרים פעילים למוצר נגיש לצרכן. למשל, בעוד סבון בתצורתו הטבעית הוא קשה ויבש, בעזרת פורמולציות ניתן להפוך אותו לקרמי, לח, נעים ומקציף. לפורמולציות ישנם מספר מאפיינים בולטים. ראשית, מתקני הייצור שלהן פשוטים יותר ממתקני הייצור אשר משמשים את תעשיית הכימיה הרגילה. כמו כן, כאשר מעבדה כימית מספקת מענה מבחינת פורמולציות, מוטל עליה להבין לא רק בכימיה אורגנית אלא גם להחזיק בידע מקצועי שימושי בתחום המדובר.

דהיינו, מהן דרישותיהם של הלקוחות וכיצד הכימיה יכולה לתת לכך מענה. לדוגמה, אם מעבדת כימיה אורגנית צריכה לספק מענה מבחינת פורמולציה עבור תרופת ילדים, עליה לדאוג לכך שטעמה המר של התרופה יתרכך לסגנון מתקתק יותר. זאת, בכדי לאפשר את נטילתה של התרופה בקלות על ידי "קהל היעד".

במילים פשוטות, מעבדות כימיה אורגנית אשר עוסקות בייצור פורמולציות חייבות להתייחס לאלמנטים שיווקיים שונים. ביחד עם הלקוח, הן מאפיינות את קהל היעד ובוחנות מה יש לעשות בכדי לשכנע אותו לרכוש את המוצר המדובר. למעשה, החוקרים והמפתחים צריכים להתחקות אחר הפסיכולוגיה של הלקוחות תוך כדי ניסיון לקלוע לרצונותיהם וטעמם. מיותר לציין כי הדרך הארוכה אשר המוצרים עוברים ממעבדת כימיה אורגנית עד למדפים מייקרת את העלויות הנמוכות יחסית של שלב הייצור. יתרה מכך, כימיה אורגנית העוסקת בפורמולציות גולשת גם להוצאות נלוות הנוגעות לשיווק ופרסום.

כיצד כימיה אורגנית הופכת חומרים פעילים לחומרים שיווקיים?
מבחינת הרכב, כל הפורמולציות מכילות שילוב של חומרים פעילים ביחד עם תוספים רבים אחרים. למשל, קרם הגנה מהשמש מכיל תוספים אשר חלקם שומרים על הפורמולציה וחלקם נועדו לצורכי שיווק כגון מרקם נעים, ניחוח וצבע. יש אשר טוענים כי הפורמולטור הראשון היה לא אחר מאשר משה רבנו. ובכן, אמנם משה לא השלים לימודי כימיה אורגנית באוניברסיטת בן גוריון, אך בספר שמות מתוארת ללא ספק פורמולציה ייחודית למשיחתו של אוהל מועד:

"וַיְדַבֵּר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה לֵּאמֹר. ְאַתָּה קַח-לְךָ, בְּשָׂמִים רֹאשׁ, מָר-דְּרוֹר חֲמֵשׁ מֵאוֹת, וְקִנְּמָן-בֶּשֶׂם מַחֲצִיתוֹ חֲמִשִּׁים וּמָאתָיִם; וּקְנֵה-בֹשֶׂם, חֲמִשִּׁים וּמָאתָיִם. וְקִדָּה, חֲמֵשׁ מֵאוֹת בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ; וְשֶׁמֶן זַיִת, הִין; וְעָשִׂיתָ אֹתוֹ, שֶׁמֶן מִשְׁחַת-קֹדֶשׁ–רֹקַח מִרְקַחַת, מַעֲשֵׂה רֹקֵחַ; שֶׁמֶן מִשְׁחַת-קֹדֶשׁ, יִהְיֶה; וּמָשַׁחְתָּ בוֹ, אֶת-אֹהֶל מוֹעֵד, וְאֵת, אֲרוֹן הָעֵדֻת" (שמות ל', כב-כו).

כימיה אורגנית ואבקת כביסה
בין הפורמולציות המפורסמות ביותר ניתן להזכיר את אבקת הכביסה הביתית. זוהי פורמולציה ובה מגוון רחב של תוספים כגון חומרים אשר מתמודדים עם קשיות המים, חומרים אשר מונעים מהלכלוך להתייבש על הבגד, חומרים אשר טוענים את הבגדים במטען שלילי, מלבינים למיניהם, חומרים מונעי קורוזיה (אשר מגנים על גוף מכונת הכביסה), חומרי ריח, חומרים אשר מעניקים את הברק לבגדים והרשימה עוד ארוכה.

פורסם בקטגוריה טכנולוגיה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.