הסכם ממון

ביסודה של כל מערכת זוגית מצויים שני אנשים בעלי סיפורי חיים נפרדים, מטענים שונים, ולא פעם גם בעלי פערים כלכליים. בעוד שעל ההבדלים בין בני הזוג יגשרו הם בעצמם, הסכם ממון יסדיר את כל מה שנוגע לנושאים הכספיים.

הסכם ממון

ואנחנו שניים?

הסכם ממון הפך לשלב מכונן ביחסים בין בני זוג. אם עד לפני מספר שנים היה המעבר למגורים משותפים אות וסימן לכך שמדובר בקשר "רציני", הרי שכיום הסכם ממון הוא הגושפנקה לכך.
הסכם ממון מהווה אבן בוחן למערכות יחסים רבות, כיוון שמצד אחד הוא מעיד על תכניות ארוכות טווח ומצד שני הוא מטיל ספק בעצם קיומה של נצחיות האהבה, ובכך מערער על פנטזיית ה"אושר ועושר". מעצם היותו של הסכם ממון חוזה כתוב, הרי שהוא טומן בחובו את המסר שהאוהבים מנסים להדחיק: מה ששלי – שלי, מה ששלך– שלך.
כך, מהווה הסכם ממון מעין רשת ביטחון למקרה של הפרדת הכוחות, ולמניעה של מחלוקות וסכסוכים הנוגעים בעניינים כספיים. בני הזוג מחליטים מראש איזה חלק של הרכוש יהיה רכוש אישי בבעלותו המוחלטת של אחד מהם, ומה דינו של הרכוש המשותף.

מהו הסכם ממון?

ברוב המקרים, נחתם הסכם ממון טרום הנישואין ומטרתו להגן על בני הזוג באופן שווה והוגן. כך, במקרה של פרידה, הטעונה גם כך במטענים רגשיים קשים, יחסכו עימותים וסכסוכים הנוגעים לענייני רכוש.
הסכם ממון מסדיר את ענייני הרכוש של בני הזוג באופן שונה מזה הקבוע בחוק, ובכך מאפשר בחירה משותפת המחייבת את הצדדים החתומים. ניתן לאשר הסכם ממון טרום נישואין אצל רשם נישואין או נוטריון, או בבית המשפט לענייני משפחה.
גם אם בני הזוג מסכימים להלך הרוח שמציע החוק, הרי שהסכם ממון עונה על צרכים אישיים הנוגעים לבני הזוג, ואינו כללי או שרירותי.

למי כדאי לערוך הסכם ממון?

חתימה מוקדמת על הסכם ממון הפכה פופולארית משום טעמים רבים הקשורים בשינויים חברתיים. אחד מהם הוא העליה בגיל הנישואים, כך שבבעלותו של כל אחד מן הצדדים נכסים והישגים כלכליים, בין היתר גם כספים שהעניקו ההורים.
עם זאת, הסכם ממון הוא צעד נכון לא רק לבעלי נכסים כי אם לכל זוג הפותח פרק כלכלי משותף ומתחיל לצבור רכוש.
הסכם הממון עוסק בשני פרמטרים מרכזיים: הן ברכוש שצבר כל אחד מבני הזוג עד לנישואיו, והן ברכוש הנצבר לאחר מכן.
יש להדגיש, שלא רק נושאים כספיים מוסדרים במסגרת הסכם ממון, כי אם גם היבטים ערכיים ואפילו דתיים.

כיצד לערוך הסכם ממון?

כל הסכם ממון חייב להתבצע בכתב. הוא נכנס לתוקפו עם אישור בית המשפט או בית הדין הרבני כי בני הזוג חתמו על הסכם הממון מתוך בחירה חופשית, הסכמה מלאה, הבנה של ההסכם ומשמעויותיו.
אלו הם התנאים המהותיים להסכם ממון בתוקף שיוכל לשמש בעתיד כמסמך משפטי.
חשוב לעדכן הסכם ממון לאורך השנים ובהתאם לשינויים שחלו בחיי הזוג, הן אלו האישיים והן אלו הפיננסיים.

כיצד אגן על רכושי לאחר מותי?

הסכם ממון הוא מסמך חשוב וחיוני, אך הוא אינו בא על חשבון צוואה מסודרת ונפרדת של כל אחד מבני הזוג. למעשה, צוואה מהווה מסמך משפטי משלים, המכריע בכל הנוגע לרכושו לאחר מותו.
לפיכך, גם אם הסדירו בני הזוג הסכם ממון הקובע איזה מן הרכוש הוא משותף ואיזה חלק מתוכו שייך לאחד הצדדים במקרה של פרידה, הרי שצוואה מגנה על רכושו של הנפטר ועל האינטרסים של קרוביו.

פורסם בקטגוריה משפטים. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.