בלוקים

לא קל לבנות בית. הוא צריך להגן עליך מפני מזג האוויר שבחוץ, לספק חום בחורף ומעט קרירות בקיץ, להוות מחסה מעל ראשך ולהיות יציב מול כל איום שמגיע מבחוץ. בלוקים הם מהמרכיבים החשובים ביותר בבניית הבית, איתם תוכל להשיג תכונות אלו של הבית.

בלוקים הם ממרכיבי הבית שלא באמת נראים לעין. הם מרכיבים את הקירות והתקרה שמגנים עלינו אבל אנחנו לא רואים אותם כי הם רק חלק מהקיר השלם. בלוקים תמיד יהיו חלק מקירות חיצוניים של הבית, שכן חוזקם והבידוד שהם מציעים מגנים על פנים הבית.

בתוך הבית עצמו, אם יש צורך בקירות פנימיים, הם יכולים להיבנות גם מגבס ולא בהכרח מאותם בלוקים חזקים. אך אותו הגבס, למשל, לא יעניק לך ולמשפחתך את אותה ההגנה שיעניקו קירות חיצוניים העשויים בלוקים חזקים ועמידים.

סוגי בלוקים

• בלוק איטונג/ בלוק לבן: הנקראים גם בלוקים לבנים, ידועים כאיכותיים ביותר. בלוק איטונג עשוי מחול, מים, מלט וסיד, מספק בידוד תרמי ואקוסטי ומונע מעבר רטיבות ואש. הוא נחשב נוח לבנייה כיוון שמשקלו קטן יחסית והוא קל לחיתוך ולתפעול. בנוסף, בלוק איטונג מגיע בשלל צורות ומידות שמקלות מאוד על עבודת הבנייה
• בלוק בטון/ בלוק שחור: בלוק עשוי בטון שנפוץ מאוד בשוק הבנייה, והשימוש הנרחב בו מוביל גם להרבה זיופים, יצרנים שלא דואגים להקפיד על תקני הייצור, ולכן יש לשים לב היטב אילו בלוקים אתה בוחר. החיסרון של הבלוק השחור הוא שהבידוד התרמי שהוא מעניק הוא לא מספיק טוב, כך שיש צורך בשימוש בטיח תרמי לשם יצירת בידוד מוצלח. היתרון של בלוק הבטון הוא שבלוק הבטון המבוקע הוא בלוק עם חללים, דרכם ניתן להעביר את כל ענייני הצנרת של הבית, ללא צורך בקדיחה
• בלוק פומיס – בלוק העשוי מחומר שנקרא אגרגט פומיס, חומר טבעי שנוצר בעקבות התפרצות הר געש. לחומר זה מוסיפים מלט, והתוצאה המתקבלת היא בלוק קל מאוד יחסית לסוגי בלוקים אחרים, בעל יכולת בידוד טובה מאוד ועמידות גבוהה לתנאי מזג אוויר קשים ואיומים חיצוניים אחרים

מה כדאי לדעת על בלוקים בזמן הבנייה

כפי שכבר אמרנו, בניית בית היא לא דבר פשוט. אם אין לך שום הכשרה בתחום, כנראה שגם לא תנסה לעשות זאת בעצמך, אך עדיין חשוב לדעת מה עושה הקבלן שבונה את ביתך, באילו בלוקים הוא משתמש ולמה, כי אולי אתה מעדיף בלוקים מסוג אחר שלהם יהיו יתרונות אחרים.

אם התמזל מזלך ללוות את הקבלן בתהליך הבניה ולא לקבל בית מן המוכן, כדאי לגלות מידה מסוימת של מעורבות בתהליך, אפילו בהתחלה, בסיבות לבחירת בלוקים כאלו או אחרים. אתה לא צריך להיות מבין גדול, אבל אם תבין מדוע בחר הקבלן בלוקים מסוג מסוים, תוכל בהמשך להבין מה היתרונות ומה החסרונות של הבית שלך מבחינת בידוד, חוזק ויציבות, וכיצד לנצל אותם על הצד הטוב ביותר.

פורסם בקטגוריה טכנולוגיה, צרכנות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.