בדיקת שמיעה

בדיקת שמיעההאוזניים שלנו ממוקמות בשני צדי הראש בהתאמה, משום שלצד המראה הסימטרי יחסית המאפיין את הגוף ואת הטבע בכלל, ישנה משמעות לפעולת השמיעה עצמה. על כן, בדיקת שמיעה מתבצעת לשתי האוזניים לא רק לשם השוואה כי אם על מנת להתאים במידת הצורך את המכשיר הנכון.

אה, סימטריה!
תופעת הסימטריה היא תופעה מתמטית ביסודה שניתן למצוא בכל מקום. כולנו מסוגלים לתפוס באופן אינטואיטיבי תבניות סימטריות, והמוח שלנו אף דואג לתגמל את האבחנה הזו בתחושת עונג שאנו קוראים לה גם "יופי". סימטריה ויזואלית משמעה הרמוניה כפי ששני צלילים בעלי גובה שונה המושמעים באותו זמן יוצרים הרמוניה. על הבסיס המתמטי הזה הונחו יסודות של בדיקת שמיעה, הלוקחת בחשבון את המרווח ההרמוני.

ההתאמה המושלמת
במקרים רבים, אנו נוטים להצביע על סימפטומים ולקבוע בטעות שהם המקור לבעיה. כך, אנשים רבים מאמינים כי בדיקת שמיעה היא רלוונטית לאוזן שבה חלה הירידה בשמיעה, וכי התאמתו של מכשיר שמיעה בודד לאוזן ה"מקולקלת" הוא מספיק. השמיעה הסימטרית מבטיחה איזון שיאפשר לזהות צלילים, לאתר את מקורם ואת המרחק שלהם מאיתנו. יכולת זו מקנה לנו את האפשרות להיזהר מפני סכנות, לאבחן אותן בזמן ולקבל החלטות נכונות ומהירות כיצד להיזהר מפניהן.

נפלאות השמיעה
גם אם בדיקת שמיעה קבעה כי שמיעתכם לקויה והומלץ לכם להצטייד במכשיר שמיעה, חשוב מאוד להיבדק ולגלות מהי הסיבה לליקוי. אחת הסיבות המרכזיות לכך נעוצה בצורך לקבוע האם מדובר בליקוי זמני או קבוע, משום שישנו הבדל בין עזרי שמיעה לתקופות קצובות לבין מכשירים קבועים.
כמובן, ממש כפי שאנשים שונים זה מזה בתפיסת הצלילים סביבם הם מגלים שוני רב גם בהעדפותיהם הטכנולוגיות. במידה ונקבע לאחר בדיקת שמיעה כי יש צורך להתאים מכשיר שמיעה, הרי שההתאמה האישית היא משמעותית מאוד לאיכות חייו של לקוי השמיעה.
הפיתוחים הטכנולוגיים מתעדכנים ומשתכללים מידי שנה, וכוללים מנגנונים שנועדו להפחית את רעשי הסביבה ולהגביר את קולות הדיבור.

הלו, האם שומע?
פרמטר נוסף ובלתי נפרד מהתאמתו של מכשיר שמיעה לאדם הזקוק לו היא מחירו. כיום, ניתן לבצע בדיקת שמיעה מטעם קופת החולים ולהיעזר בביטוחים משלימים לשם רכישתו, או לקיים בדיקת שמיעה מטעם משרד הביטחון ולממש את הזכאות למכשיר, במידה והוכח כי השמיעה נפגעה במהלך פעולות איבה, בשל מלחמה או כתוצאה מפגיעה במהלך שירות סדיר. הסיוע הכספי מאפשר ללקוי השמיעה לרכוש לו את מכשיר השמיעה המתאים לו ביותר, מבלי להתפשר על איכות או נוחות מטעמי מחיר. איכות החיים משתפרת פלאים, כך שלקוי השמיעה יכול לחזור לתפקוד מלא, לקיים חיי חברה וחיי משפחה מלאים ותקינים, כמו גם ליהנות מצריכת תרבות, החל מהאזנה למוסיקה וקונצרטים וכלה בתיאטרון וסרטי קולנוע, ובאופן כללי לחזור אל חיי יום יום שגרתיים.

פורסם בקטגוריה בריאות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.