אכסניות נוער

הנוף האנושי הנקרה בדרכנו, הוא אחת החוויות המרגשות והבלתי נשכחות שאנו צוברים במהלך טיול. בדרך כלל, במלונות הגדולים והמפוארים שוררת אווירה מנוכרת, משום שכל אדם לעצמו ומרוכז בתענוגות שמציע המלון על מתקניו השונים.  לעומת זאת, באכסניות נוער, האווירה תוססת, משוחררת ופתוחה, כך שהיא מהווה כר פורה להיכרות עם אנשים מרחבי העולם, להתוודעות לתרבויות שונות ולהגדרה מחודשת של מושגי המסע.

כאשר הלינה היא אמצעי

אחת הסיבות לכך שבתי מלון מהווים הוצאה נכבדת בעת חופשה נובעת כתוצאה מתפיסת המלון כיעד החופשה.

למעשה, מגיעים למלון כדי לנוח, להתפנק, ובעצם להשאב למיקרוקוסמוס של הנאות המתרחשות ברדיוס מצומצם.

אכסניות נוער ממוקמות בסמוך לאטרקציות תיירותיות או אתרים היסטוריים, בערים הגדולות בקרבת מקומות בילוי, וליד פארקי נופש למיניהם. הסיבה לכך היא תוצר של ההנחה לפיה מקום הלינה הוא אמצעי ולא מטרה, ועל כן משמש להתכנסות, למפגש חברתי ולנקודת מוצא בין אתר אחד למשנהו. משום כך, מחירי הלינה המוצעים באכסניות הם נוחים ושווים לכל נפש.

החופש לצאת לחופשה

במיוחד כיום, כשיוקר המחיה בכותרות והמצוקה הכלכלית נוגסת בכל שכבות האוכלוסייה, יציאה לחופשה נתפסת כמותרות. תפיסה זו היא שגויה, שכן כל אדם זקוק למילוי מצברים וליציאה מן השגרה על מנת שיוכל להמשיך בכוחות מחודשים להתמודד עם הקשיים הצפויים בחיי היום יום. האפשרות לצאת לחופשה במחיר שפוי, ממלאת אחר הצורך הבסיסי לנפוש, לטייל, להרגע ולהנות.

אירוח מקצועי

אם בעבר יצא לאכסניות הנוער שם מפוקפק של מקום לינה מוזנח באיכות לינה ירודה, הרי שכיום ברור כי הן עומדות בדרישות ובתקנים של הפדרציה הלאומית לתנועות נוער, ולפיכך תנאי האירוח בהן טובים ומספקים.

אפשר להנות כיום מאכסניות הפזורות בכל רחבי הארץ, מן הצפון ועד הדרום, המציעות חופשה במחיר הוגן. מגוון החדרים הוא רב ועל כן ניתן להתאימם לצרכיו של כל נופש, בין אם ליחידים, זוגות, משפחות או קבוצות. החדרים מצוידים ברובם במקרר, פינת קפה, מזגן וטלויזיה. נוסף על כל אלו, יוזמות האכסניות טיולים מאורגנים תחת שרביטם של מדריכים מקצועיים, המעניקים חוויה ייחודית לאורחים.

אכסניות נוער אז והיום

כבר לפני קום המדינה פעלו בארץ אכסניות נוער, שנשענו על חזון ציוני. אותו חזון הוא שאפשר לבני נוער יהודים מכל תפוצות העולם להתארח בארץ ישראל, להתוודע לנופי הארץ ולספוג מורשת יהודית.

עם סיומה של מלחמת ששת הימים עלו קרנן של האכסניות תודות לקבוצות נוער רבות שפקדו את הארץ, אך בשנות השבעים חלה דעיכה משמעותית. כעת, לא הגיעו עוד קבוצות מחוץ לארץ, והאכסניות החלו משמשות כמקום לינה זול ונוח לטיולי בית ספר וכאולפנות לעולים חדשים.

התפנית חלה בשנות התשעים, כאשר החל משרד התיירות לשפץ את האכסניות כמו גם את תדמיתן הרעועה. כיום שייכות אכסניות הנוער בישראל לאגודת אנ"א.

פורסם בקטגוריה פנאי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.